Jeszcze niedawno mało kto wiedział, co oznacza pojęcie inteligentny dom. Wynikało to zapewne z tego, że w bardzo niewielu miejscach mogliśmy spotykać się z takim systemem. A więc czym tak właściwie jest ten inteligentny dom? Zgodnie z tym, co mówi definicja, nazywa się wysoko zaawansowane technicznie budynki. Inteligentne domy wyposażone są w system czujników i detektorów, a także zintegrowany system zarządzania. Ile kosztuje i jakie są zalety inteligentnego domu? Sprawdź to w naszym artykule. Życzymy miłej lektury!
Zalety inteligentnego domu
Coraz więcej osób decyduje się na nowoczesny system sterowania w swoim domu. Nie ma jednak co się dziwić, gdyż jest to rozwiązanie, które ma bardzo wiele zalet. Jedną z nich jest wygoda. Osoby, które zdecydowały się na inteligentny dom mówią jednoznacznie – mieszkanie w inteligentnym domu jest niezwykle komfortowe i wygodne. To zupełnie coś nowego, ale zarazem fantastycznego.
Inną zaletą inteligentnego domu jest to, że umożliwia nam oszczędzanie. Jak to możliwe? Zastanów się, ile razy wyszedłeś z domu do pracy i dopiero po dotarciu na miejsce przypomniałeś sobie, że zapomniałeś wyłączyć światło w domu? Na pewno każdy miał przynajmniej jedną taką sytuację w swoim życiu. Zazwyczaj jednak nie możemy pozwolić sobie na powrót, aby je wyłączyć. Dlatego właśnie inteligentny dom to świetna opcja – gdyż daje możliwość wykonywania wielu rzeczy zdalnie – np. wyłączać światło. Korzystając z systemów inteligentnego domu, możemy cieszyć się niższymi rachunkami za ogrzewanie i prąd nawet o 30%!
Ekonomicznym rozwiązaniem jest zastosowanie funkcji pasywnego chłodzenia (automatyczne zacienianie okien latem w zależności od położenia słońca). Dobry sposób na oszczędności to także wykorzystywanie energii fotowoltaicznej w większym stopniu w domu.
Inteligentny dom daje nam również możliwość zamontowania różnych systemów alarmowych, co przekłada się na wzrost bezpieczeństwa. Mieszkając w inteligentnym domu, jesteśmy całkowicie bezpieczni, gdyż automatycznie sterowane systemy alarmowe są naprawdę skuteczne – zapobiegają one, jak i również informują o możliwych zagrożeniach takich jak na przykład próba włamania do domu.
Inteligentny dom – jaki to jest koszt?
W społeczeństwie panuje powszechne przekonanie o tym, że inteligentny dom jest drogi i mogą na niego pozwolić sobie jedynie najbogatsze osoby. Czy faktycznie tak jest? Jest w tym trochę prawdy, lecz nie do końca. Pamiętajmy, że inteligentny dom to system składający się z wielu elementów, dlatego też nie ma jednej stałej ceny. Podobnie jest w przypadku samochodów. Możemy wziąć do porównania dwa samochody tej samej marki. Z całą pewnością mają one zupełnie inne ceny, prawda? W końcu jest ona zależna od tego, jaki jest jego standard, a także jakie jest wyposażenie auta.
Jeśli jednak mielibyśmy określić średni koszt inteligentnego domu, to możemy stwierdzić, że najprostszy system można stworzyć już za kilkanaście tysięcy. Natomiast jeśli chcemy, aby nasz system inteligentnego domu był znacznie bardziej rozbudowany, to musimy się nastawić na wydatek z rzędu, chociażby 100 000 złotych. Te kwoty robią wrażenie, jednak inteligentny dom to szereg różnych zysków i decydując się na niego, możemy mieć pewność, że te koszty nam się zwrócą.
Warto przy tym zaznaczyć, że wydatek na inteligentny dom wykonany w jednym systemie, gdzie wszystkie elementy współpracują ze sobą w pełnej symbiozie, bardzo często jest taki sam, jak zakup różnych systemów np. sterowania roletami, ogrzewaniem, oświetleniem czy alarmem, które nie komunikują się ze sobą.